Znate li da je kravata izum Hrvata?

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 27. 10. 2019.

Upravo je ova rečenica bila moto ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana kravate u našoj školi. Iako učiteljica matematike Gordana Podravec s učenicima obilježava taj dan već godinama, ovaj put su joj se spontano priključili gotovo svi učitelji naše škole.

Učenici su u velikom broju došli u školu s kravatama, izrađivali su kravate origami tehnikom, crtali kravatu kakvu bi i sami poželjeli nositi, smišljali koje sve riječi možemo pronaći u riječi kravata, natjecali se u vezanju kravate, na kartonu izvezli obrise kravate, izrađivali panoe. Ono što nas je sve povezalo je šest metara duga kravata koju su izradili učenici koji polaze izvannastavnu aktivnost Rukotvorine s učiteljicom Vedranom Rađa. Kravata je prvo bila u skitnji po područnim školama, nastavila je šetnju gradskim institucijama, a zablistala je na pročelju školske zgrade u petak, 18.listopada, na sam Svjetski dan kravate.

Šetnja gradom započela je posjetom Gradskoj upravi grada Križevaca gdje su učenici Borna Bojkić, Ana Kopilović i Iris Arki upoznali pročelnika Sandra Novosela sa zanimljivostima vezanima uz kravatu te s aktivnostima u našoj školi. Priznao nam je da kravatu nosi samo u posebnim svečanim prilikama te da ju ne zna sam svezati, već traži pomoć tate. Iduća postaja bio je Gradski muzej Križevci u kojem su nas dočekale ravnateljica Tea Hatadi i arheologinja Lana Okroša-Rožić. U šetnji nam se učinilo zgodnim svezati kravatu našem pjesniku Antunu Nemčiću i provesti anketu o kravati među našim sugrađanima. Putovanje je kravata završila u Gradskoj knjižnici „Franjo Marković“. Ravnateljica Marijana Janeš Žulj i knjižničarka Martina Majdak spremno su nas dočekale i odmah pronašle knjigu o kravatama koju smo sa zanimanjem prolistali. Dogovorena je i suradnja pa će radovi učenika naše škole idući tjedan biti izloženi na prigodnoj izložbi u knjižnici. Svima koje smo posjetili odnijeli smo prigodne darove – platnene vrećice, broševe, vrećice s lavandom, straničnike s citatima o kravati koje su izradili učenici s Rukotvorina te uokvirene izvezene kravate naših malih vezilja koje vodi učiteljica Brankica Salopek.

Tekst: Vedrana Rađa

Fotografije su priložene ispod teksta, a fotografirale su ih učiteljice razrednih odjela koji su sudjelovali u projektu.

Priloženi dokumenti:
Slike_s_Dana_kravate_(2).zip (8.66 MB)