Križevački glagoljaši sudjeluju u eTwinning projektu Glagoljamo 6.

Istraživanje i upoznavanje glagoljice kroz igru, pisani i likovni izraz.

CILJEVI

Njegovati hrvatski kulturni identitet i kulturnu baštinu u lokalnom, regionalnom, nacionalnom i međunarodnom, europskom kontekstu; upoznati i očuvati hrvatsku nematerijalnu baštinu; upoznati prvo hrvatsko pismo, njegove osobitosti i razvoj; razumjeti važnost glagoljice u hrvatskoj povijesti i kulturi; naučiti se služiti glagoljskim pismom (uglatom glagoljicom); upoznati glagoljične epigrafe, rukopise i tiskane knjige; razvijati poduzetništvo i timski rad; razvijati demokratsko građanstvo i ljudska prava; razvijati ljubav prema hrvatskom narodu, povijesti i kulturi.

RADNI POSTUPAK

Prijedlog aktivnosti kojima bi se provodili planirani kurikularni sadržaji prema afinitetu učenika i učitelja:
1. GlagoMatika - natjecanje
2. Glagoljicom po svijetu - putujuća izložba glagoljice
3. Glagoljski kalendar za 2022. godinu
4. Glagoljičke igraonice, radionice i izložbe: obilježavanje značajnih datuma tijekom godine vezanih za glagoljicu u nastavi i izvannastavnim aktivnostima
5. Suradničko učenje: dopisivnje - pisanje poruka rukom, razmjena preslika poruka pisanih glagoljicom elektroničkim putem; izrada Azbukarice; izrada glagoljskih slikovnica, čestitaka ...
6. Posjete glagoljičkim destinacijama
7. ... otvorene mogućnosti prema prijedlozima sudionika

OČEKIVANI REZULTATI

Glagoljamo 6 je projektna aktivnost namijenjena svim odgajateljima i učiteljima koji planiraju glagoljske sadržaje ugraditi u kurikule rada nastavnih, izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti s djecom/učenicima.
Tijekom jedne nastavne/školske godine učenici će čitati i pisati uglatu glagoljicu i glagoljičke brojeve; upoznati slova i brojke uglate glagoljice kroz pisani i likovni izraz te igre; razumjeti važnost glagoljice u hrvatskoj i europskoj povijesti i kulturi; prepoznati glagoljične epigrafe, rukopise i tiskane knjige.
eTwinning platforma omogućuje sigurno i kontrolirano okružje za rad i suradnju učenika i učitelja te brojne alate i tehničke mogućnosti prilagođene korisnicima.
Planirana je mogućnost prezentacije radova putujućom izložbom Glagoljicom po svijetu te prezentacija naučenog o glagoljskim brojevima na matematičkom online natjecanju Glagomatika.

Naše aktivnosti

STUDENI

Obilježili smo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje izradivši naslov Vukovar na glagoljici koji smo postavili na školsku izložbu.

Bašćanske ploče

Izrađivali smo Bašćanske ploče od glinamola. Istražili smo sadržaj i značenje toga spomenika.

Kaligrafske radionice

Redovito održavamo kaligrafske radionice. Cilj nam je usavršiti ljepotu oblikovanja glagoljskih slova. Pišemo kaligrafskim perima s debelim vrhom kako bismo dobili razliku debelih i tankih poteza.

Izrada šablona za modeliranje slova od drveta

Izrađujemo šablone koje ćemo dati gradskoj modelarskoj grupi kako bi nam izradili drvena glagoljska slova.

Izrada nakita

Rezultat radionice nakita bile su divne naušnice.

Glagoljaši:
Pia Sertić, Magdalena Božić, Martin Brkić, Lovro Brkić, 6. a
Iva Koprić, Lorena Jurišić Lončar, Melani Brežac, Ivana Pavlic, Patricija Švagelj, Ivan Mateković, 6. b
Lana Gršić, Tea Domjanić, Dunja Rebić, Veronika Skrba, 8. b
Zara Kirin, Luka Hrković, Leon Cerovec, Ivan Brezovec, Klara Sokač, Andrija Tinodi, Matija Berend, 8. c
Jona Rebić, 1. c
Hanna Žohar, 4. b

Voditeljica: Martina Valec-Rebić, prof.

Priloženi dokumenti:
etwinning Glagoljamo 6.docx