Plan i program za 7. razred

Autor: Leo Kranjec, 26. 8. 2019.

U nastavku vam donosim plan i program nastave fizike za 7. razred.

Poštovani učenici i roditelji,

u nastavku vam donosim plan i program za učenike sedmih razreda 2019./2020.

Nastava fizike izvodi se 70 sati u jednoj nastavnoj godini. Nastava će biti koncipirana u 35 blok satova (35 x 2). Tijekom godine učenici će proći četiri cijeline:

Tijela i tvari

Međudjelovanje tijela

Energija, rad i snaga

Unutarnja energija

Obaveze učenika

Tijekom nastavne godine učenici će pisati četiri pisane provjere znanja, nakon završetka svake od nastavnih cjelina.

Pisane provjere znanja sastoje se od A i B dijela. Svaki dio ocjenuje se zasebno.

U A dijelu učenike se ispituje osnovno poznavanje pojmova, definicije, teorijski zadaci i opis izvedenih pokusa na nastavnim satovima.

U B dijelu ispita učenike se ispituju konceptualni i računski zadaci.

Oba dijela pisane provjere sadrže po 20 bodova.

Bodovni prag :  0-7 nedovoljan (1)

8-11 dovoljan (2)

12-14 dobar (3)

15-17 vrlo dobar (4)

18-20 odličan (5)

Iz svake od četiri pisane provjere znanja učenici će dobiti po dvije ocjene, jednu iz A i jednu iz B dijela.

Ispravak ocjene je moguć svaki sat fizike. A dio ispita ispravlja se usmeno, dok se B dio ispita ispravlja pismeno. Za ispravak B dijela ispita potrebno je obavijestiti učitelja tjedan dana ranije, kako bi pripremio zadatke.

Sve četiri pisane provjere znanja bit će uvedene u e-dnevnik.

Osim navedenih pisanih provjera znanja učenici će pisati po jednu kraću pisanu provjeru po polugodištu (15 minuta) o kojoj će na vrijeme biti obaviješteni. (Minimalno dva tjedna prije.)

Elementi vrednovanja

Fizika se sastoji od sljedećih elemenata vrednovanja :

Znanja i vještine : poznavanje osnovnih fizičkih pojava, opisivanje i razumijevanje fizičkih koncepata, primjena u svakodnevnom životu. ( Uključuje ocjenu iz A dijela pisane provjere znanja, radnu bilježnicu i praćenje učenika na nastavi)

Konceptualni i numerički zadaci: vrednuje se sposobnost učenika u rješavanju računskih zadataka, vrednuje se i prati učenikov napredak i kritičko razmišljanje . ( Uključuje ocjenu iz B dijela pisane provjere znanja)

Istraživanje fizičkih pojava:  prati se učenikova aktivnost u istraživanju i interakciji kroz pokuse, postavljanje hipoteza i obrada podataka.  (Uključuje istraživanje i pokuse na nastavi i samostalne projekte za kod kuće)

Samostalni projekti kod kuće : učenici će dobiti dva projekta za izvesti kod kuće, za čije će vrijeme izvedbe imati dva tjedna. Oba će projekta biti u potpunosti besplatna.

Zaključnu ocjenu iz fizike činit će sumativna ocjena svih elemenata vrednovanja.

Učenici čiji je prosjek ocjena ispod 1.8 na kraju nastavne godine upućuju se na produžnu nastavu.

Konzultacije / razgovor s rodteljima

- održavat će se po dogovoru.

Prethodno se najaviti malom  na sljedeću adresu : kranjec.leo@gmail.com

Želim vam svima uspješnu novu školsku godinu :) ,

Leo Kranjec, prof. fizike i kemije