Virtualno bilježavanje Noći knjige u našoj školi

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 22. 4. 2020.

U četvrtak 23. 4. 2020. virtualno obilježavamo Noć knjige (https://nocknjige.hr/index.php). Naša škola se također pridružila toj brojnoj manifestaciji pa ćemo različitim aktivnostima vezanim uz knjigu i čitanje virtualno obilježiti taj značajan datum. Ove godine s obzirom na situaciju vezanu uz COVID 19, Noć knjige se odvija virtualno. Manifestacija nije odgođena već se prilagodila novonastaloj situaciji. U cijeloj Hrvatskoj, knjižnice, škole i ostale ustanove slave taj dan i na taj način daju veliki značaj knjizi  i čitanju.

"Patuljak Čituljak zaštitno lice ovogodišnje Noći knjige

S porukom S knjigom nisi izoliran! iz svijeta fikcije, kao zaštitno lice ovogodišnje Noći knjige, na vizuale manifestacije stigao je knjiški patuljak – Čituljak.  Ovo dežurno njurgalo, veseljak i komentator apsurda podsjetnik je na to zašto je upravo danas važno čitati. Premda imun na ljudske bolesti, na licu nosi masku, upozoravajući nas da kao knjiški junak dijeli sudbinu čovjeka. Autor vizualnog rješenja je dizajner Boris Kuk, a Čituljak je zaživio i u seriji ilustracija Josipa Sršena i Sebastijana Čamagajevca. Njegovu šetnju ispražnjenim hrvatskim gradovima možete pratiti na Facebook stranici Noći knjige."

(https://nocknjige.hr/tekstx.php?k=49&id=53)

Aktivnosti u našoj školi vezane uz Noć knjige

Red. br.

Naziv aktivnosti/ kratak  opis

Učiteljica

Razred

1.

Čitamo i istražujemo

Učenici istražuju život i djelo Williama  Shakespearea. Svoj istraživački rad prikazuju kroz prezentaciju.

Učenici svoje prezentacije objavljuju na Yammeru. Radovi učenika bit će objavljeni i na mrežnim stranicama škole.

8.d i 8.e

2.

Moja najdraža knjiga iz djetinjstva

Izrada prezentacija u kojoj predstavljaju najdražu knjigu iz djetinjstva.

Učenici radove objavljuju na Yammeru. Radovi učenika bit će objavljeni i na mrežnim stranicama škole.

8. d i 8. e

3.

Čitamo i kreativno se izražavamo

Priče iz davnine, Ivana Brlić Mažuranić

Učenici izrađuju strip, prezentaciju, ilustraciju.

Oslikati jednu bajku iz Priča iz davnine.

Ilustracija pjeme Voćka poslije kiše, Dobriše Cesarića,.

Učenici radove objavljuju na Yammeru.

6.d i 6. e

4.

Matematičke knjige

23. 4. 2020. obilježava se diljem Hrvatske „Noć knjige“. Knjiga kao knjiga nije baš omiljena razbibriga😉, a još kad je i matematička-tko bi to čitao!?! Vjerovali ili ne- ima ljudi koji vole knjige iz matematike, a takove knjige netko i piše. Ovogodišnja tema noći knjige je „Knjige koje su promijenile svijet“. Ima puno matematičkih knjiga koje su utjecale na znanost i razmišljanje ljudi.

Ako želite možete izabrati aktivnost 1., 2. ili 3. :

1. možete nacrtati ( rukom ili na računalu) naslovnicu VAŠE matematičke knjige ( ne zaboravite naslov, svoje ime i titulu) i stranicu sa sadržajem (kao što je i na početku vašeg matematičkog udžbenika)

2. možete na internetu pronaći naslove matematičkih knjiga koje vam se sviđaju (3 ili više), snimiti njihove naslovnice i kratko napisati zašto su vam se svidjele ( za 3 knjige)

3. Napravite prezentaciju od danih slika knjiga i citata. Znači, u jedan slajd prekopiraš jednu sliku naslovnice i citat iz te knjige, ali trebaš pogoditi po smislu koji citat pripada kojoj knjizi😊

Radovi učenika bit će objavljeni na mrežnim stranicama škole.

Gordana Podravec

5. d, 6. d, 8.e

5.

#mojčitateljskikutak

Osmisliti i urediti u svom domu omiljeni kutak  za čitanje knjiga. Učenici ovaj mjesec čitaju lektiru Miš, Božidara Prosenjaka. Fotografirati svoj omiljeni čitateljski kutak i sebe za vrijeme čitanja lektire Miš, te objaviti u razrednoj grupi.

Tanja Majnarić

2. c

6.

Zaviri u Međunarodnu dječju digitalnu knjižnicu (The International Children's Digital Library )

Pronađite slikovnicu Oskar, Kašmira Huseinovića prolistajte, pročitajte, zapišite naslov i ime i prezime pisca te nacrtajte ono što vam se iz knjige najviše svidjelo. Svoje radove pošaljite u razrednu grupu. Nakon što nađete zadanu slikovnicu i odradite zadatak, pretražite dječju digitalnu knjižnicu i pregledajte koje knjige sadrži.

Brankica Salopek

Romana Erhatić

3. b

7.

Kahoot kviz- Emil i detektivi, Erich Kȁstner

Učenici 4.b razreda rješavat će Kahoot kviz. Učenicima će pristup kvizu biti omogućen tokom cijelog dan 23. 4. 2020.

Rezultati kviza bit će objavljeni u razrednoj grupi.

Suzana Balić

4. b

"Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).  " (https://nocknjige.hr/tekstx.php?k=50&id=16)