Međunarodni projekt - Eratostenov eksperiment

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 22. 3. 2017.

Dana 21. ožujka 2017. godine naša škola sudjelovala je po 3. put u Međunarodnom projektu Eratostenov eksperiment. Ovog puta se učiteljicama Gordani Podravec i Ivani Dokuš Komarica pridružio dio 7. d razreda. Učiteljica Ivana je na satu geografije prikazala film koji je snimljen prošle godine i prikazuje provedbu istog eksperimenta 8. d razreda. Na satu matematike učenici Ivan Filipan i Marin Mirković kratkom prezentacijom upoznali su razred s Eratostenovom biografijom.

U izradi /bojanju naslova Juliji Nekić, Veroniki Konfic, Anici Jaki, Ivanu Filipanu i Luki Đurđiću pridružili su se Lana Grdić (4.a) te Domagoj Ščetar, Zrinka Đuranec i Vanesa Pukec (4.c). Kao što možete vidjeti na slikama-suradnja je bila više nego uspješna! Šarena slova pobudila su interes kod svakog tko je prolazio stazom u školu-bilo učenika ili roditelja.

Vrijeme za provedbu eksperimenta bilo je savršeno-sunčano bez ijednog oblačka! Učenici su mjerili duljinu sjene koju u podne imaju predmeti duljine jednog metra. Dvije grupe su mjerile ravne štapove uz pomoć velikih drvenih trokuta kako bi precizno odredili pravi kut, a jedna grupa je mjerenje morala obaviti s neravnim štapom bez trokuta. Biti će zanimljivo usporediti dobiveni opseg Zemlje-tko je bio precizniji!

Sada nas očekuje obrada dobivenih rezultata, razmjena  podataka sa školama u regiji, te u konačnici odgovor na pitanje-jesmo li uspjeli ponoviti eksperiment star preko 2000 godina približno dobro kao Eratosten.

Tekst: Gordana Podravec,učitelj - savjetnik

Fotografije:Gordana Podravec, Ivana Dokuš Komarica