Projekt Naša mala knjižnica

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 3. 1. 2021.

Učiteljica Sandra Maurović sa svojim 2. c razredom  uključila se u međunarodni projekt Naša mala knjižnica. Projekt  je usmjeren  na stalno povećanje i razvoj publike među djecom, kako bismo u budućnosti dobili publiku koja će biti spremna kritički čitati književna djela.

Prednosti ovog projekta:

• međunarodni projekt
  • kvalitetni zadaci vezani uz knjige
  • poticanje kritičkog čitanja od najranije dobi
  • suradnja učitelja, knjižničara, roditelja i učenika

Učenici će tijekom godine čitati sljedeće knjige: Kestutis Kasparavičius: Drhturavi vitez, Susanna Mattiangeli: Tko je Antonio?, Aino Havukainen, Sami Toivonen: Tiko i Piko, Ida Mlakar Črnič: U blizini živi djevojčica, Tamara Bakran: Rosica i fazan, Nada Horvat: Slučajevi Detektiva Macana.

U sklopu projekta provodit će se različite aktivnosti kao što su: čitateljski vlakić, čitateljski kutić, različiti istraživački i kreativni nagradni zadaci, pismo iznenađenja, literarni i likovni natječaji, razgovori s piscem i druge zanimljive aktivnosti.

Učenici su pročitali prvu knjigu iz projekta "Drhturavi vitez" Kestutisa Kasparavičiusa i odradili nagradni  zadatak - istražiti patke u Hrvatskoj i koja su njihova značajna obilježja. Izradili su plakate  divljih pataka na kontinentu i morskih pataka. Zapisali su i nacrtali i  domaću patku. Učenici su  napravili i likovne radove pataka za likovni natječaj. Djeca su sve sama izradila na izvannastavnim aktivnostima Kreativne ručice (crtala, bojala i pisala), a zajedno su i istraživali na Internetu. 2. c razred se veseli nastavku projekta i u drugom polugodištu.

Tekst i fotografije: Romana Erhatić