U subotu završna svečanost Dječjeg "Kranjčića"

Autor: Martina Valec-Rebić, 16. 4. 2018.

U Križevcima će u subotu 21. travnja 2018. biti održan 7. Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić”. Svečanost će započeti u 10.00 sati u velikoj dvorani Hrvatskoga doma u Križevcima predstavljanjem zbornika „Čuvarica srca moga”, javnom izvedbom najuspjelijih književnih radova, otvorenjem izložbe najuspjelijih likovnih radova „Ruža svijeta” te dodjelom nagrada. Od 13.30 sati profesorica Nada Babić i vjeroučiteljica s. Vinka Marović u Osnovnoj će školi Ljudevita Modeca održati okrugli stol „Kršćanske vrednote u dječjem stvaralaštvu”, a od 14.30 sati planira se posjet knjižnici grkokatoličke katedrale.

Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” jedini je natječaj i susret za dječje duhovno književno i likovno stvaralaštvo na nacionalnoj razini u Republici Hrvatskoj za djecu osnovnih škola. Nazvan je prema križevačkom župniku na glasu svetosti Stjepanu Kranjčiću koji je i sâm pisao književne radove katoličke tematike. Organizatori su raspisali natječaj na krilima uspješnoga natječaja i književnoga susreta za duhovnu književnost na nacionalnoj razini za odrasle – Susreta hrvatskoga duhovnoga književnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” koji će ove godine biti održan deseti put. Dječjim susretom „Stjepan Kranjčić” želi se potaknuti stvaranje suvremenih dječjih duhovnih književnih (poezija, proza, igrokazi) i likovnih radova protkanih kršćanskim vrednotama. Organizatori su predložili da tema sedmoga natječaja bude – Majka/majka.

Na natječaj za 7. Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić”, koji je bio otvoren od 15. listopada do 15. prosinca 2017., pristigao je 241 književni te 189 likovnih radova iz ukupno 89 škola s područja cijele Republike Hrvatske.

Na književni natječaj javilo se 215 učenika iz 79 škola te 19 učenika koji su se na natječaj javili samostalno. Natječaj je obuhvaćao tri žanra (poezija, proza, igrokazi) te je pristiglo 159 pjesmama, 72 prozna rada i 10 igrokaza.

Na likovni natječaj javilo se 176 učenika iz 59 škola te 12 učenika koji su se na natječaj javili samostalno.

Stručno ocjenjivačko povjerenstvo za književni natječaj u sastavu: Sonja Tomić (predsjednica), Nada Babić i Vojmil Žic te stručno ocjenjivačko povjerenstvo za likovni natječaj u sastavu: Sonja Tomić (predsjednica), Tomislav Buntak i Vojmil Žic, nakon što je pročitalo i pogledalo radove bez znanja o identitetu autora, odlučilo je da će na završnoj svečanosti u Križevcima u subotu 21. travnja 2018. nagrađena biti 24 rada, i to 18 književnih i 6 likovnih radova (3 glavne i 4 dodatne nagrade u žanru poezije, 3 glavne i 3 dodatne nagrade u žanru proze, 3 glavne nagrade i 2 dodatne u žanru igrokaza, 3 glavne i 3 dodatne nagrade u kategoriji likovnih radova), 18 će književnih radova biti javno izvedeno, a 31 likovni rad bit će izložen na prigodnoj izložbi „Ruža svijeta”. Za objavu u ovome zborniku stručno je povjerenstvo izabralo 65 književnih i 31 likovni rad.

Organizatori 7. Susreta hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić” su Osnovna škola Ljudevita Modeca Križevci i Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić”. Pokrovitelji su Ministarstvo znanosti i obrazovanja Grad Križevci, Koprivničko-križevačka županija, Školska knjiga, Prigorski Media d. o. o., pokrovitelji su nagrada Glas Koncila (koji je i nakladnik zbornika), Školska knjiga, Verbum i Galerija hrvatske sakralne umjetnosti „Laudato”, a pokrovitelji dodatnih nagrada jesu Naklada Ljevak i Ogranak Matice hrvatske u Križevcima.

Doprinos organizaciji Susreta daju križevačke župe sv. Ane te BDM Žalosne i sv. Marka Križevčanina, Red sestara bazilijanki hrvatske viceprovincije, Glazbena škola Alberta Štrige Križevci, Pučko otvoreno učilište Križevci i roditelji djece OŠ Ljudevita Modeca.

Priloženi dokumenti:
pozivnica_cuvarica_(1).pdf (857.81 KB)