Posjet Gradu

Autor: Ivana Dokuš Komarica, 30. 4. 2017.

Učenici 1.a razreda su zajedno sa svojom učiteljicom Lucijom, učiteljicom pripravnicom Petrom i asistenticom Jelenom u četvrtak, 27.4.2017. umjesto u svoje klupe krenuli u grad. Posjetili smo Gradsku upravu gdje nas je dočekao zamjenik gradonačelnika Tomislav Katanović. Podijelio nam je bombone, smjestio nas u Malu vijećnicu i ukratko nas upoznao s radom Gradskog vijeća.

Slijedila je šetnja gradskim prostorima sve do Velike vijećnice u kojoj su se učenici smjestili u udobne velike naslonjače. Zamjenik gradonačelnika objasnio je da se ovdje održavaju sastanci i obećao prikazati jednog. Učenicima je podijelio uloge gradskih vijećnika, predsjednika Gradskog vijeća, gradonačelnika te zamjenika gradonačelnika u kojima su se vrlo dobro snašli. Davali su vrlo konkretne odgovore, a ujedno se i dobro zabavili. Stigli smo i do ureda gradonačelnika. Zamjenik gradonačelnika nam je ukratko objasnio čime se bavi gradonačelnik i upitao djecu tko bi volio jednog dana postati gradonačelnik, na što smo dobili jako puno ruka u zraku. Odjednom je zazvonio telefon u uredu i trebalo se javiti. Lica su postala zbunjena, a telefon je i dalje zvonio. Jedna hrabra djevojčica se javila i popričala s njegovom tajnicom.

Potrebno je krenuti jer imamo još mnogo toga za vidjeti. Nakon Gradske uprave, došli smo u Turistički informativni centar. Tamo su nas dočekale ljubazne gospođe koje su nam ukratko ispričale povijest našeg grada, rekle nešto o podrijetlu imena grada, o Gornjem i Donjem gradu, o crkvama i Grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice. Učenici su sa zanimanjem slušali i razgledali obnovljenu zgradu.

Za kraj, posjetili smo Gradski muzej Križevci. Neki su ovdje već bili, ali svakako je bilo vrijedno još jednom pogledati bogatstvo koje čuvamo. Učenicima je predstavljena Arheološka zbirka, oružarnica, Kulturno-povijesna, Etnografska, Crkvena i Cehovska zbirka i osobe koje su značajne za život grada. Neke od osoba su učenici su prepoznali u nazivima svojim ulica. Najviše nedoumica je bilo oko toga kako su ljudi prije živjeli bez struje, što su radili i čime su se bavili te koji se sve predmeti mogu izložiti u muzeju i po čemu se oni razlikuju od ostalih predmeta.

Puni dojmova krenuli smo u školu gdje su nas nestrpljivo dočekali roditelji i odveli svojim kućama.

Tekst ifotografije:Petra Stančić,pripravnica